ELEKTRONINĖS CIGARETĖS: POVEIKIS SVEIKATAI IR TEISINIS REGLAMENTAVIMAS EUROPOJE
Pagrindimas: Elektroninės cigaretės buvo sukurtos 2003 m. Kinijoje ir į daugelio šalių rinką pateko kaip plataus vartojimo prekė be valdžios institucijų reglamentavimo ir mokslinių tyrimų. Tik vėliau, tabako gamintojams išplėtojus jų gamybą ir daugėjant elektroninių cigarečių naudotojų, pradėti vykdyti pirmieji moksliniai tyrimai, tiriantys šių produktų poveikį sveikatai. Mūsų šalyje priimtas Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymas, kuriame yra numatyti įvairūs elektroninėms cigaretėms taikomi ribojimai. Tačiau šio įstatymo nuostatos nėra taikomos elektroninėms cigaretėms be nikotino, be to, prekyba elektroninėmis cigaretėmis nėra licencijuojama. Tam, kad būtų priimti tolimesni politiniai sprendimai dėl elektroninių cigarečių reglamentavimo, būtina turėti patikimą mokslo įrodymais grįstą informaciją apie galimą jų poveikį sveikatai bei žinoti, kokią licencijavimo praktiką taiko kitos Europos šalys.
Tikslas: Įvertinti elektroninių cigarečių poveikį sveikatai ir teisinį reglamentavimą Europoje.
Protokolo santrauka (atsiųsti)
TELEFONU TEIKIAMOS KONSULTACIJOS METANTIEMS RŪKYTI
Pagrindimas: Rūkymas išlieka dažniausia išvengiama mirties priežastis visoje Europoje. Lietuvos sveikatos sistemoje, sprendžiant tabako vartojimo problemas, didelis dėmesys skiriamas tabako vartojimo prevencijai, tačiau norintiems mesti rūkyti asmenims paslaugos nėra išplėtotos. Dauguma rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti, tačiau tik nedidelei daliai bandžiusiųjų pavyksta tai padaryti savarankiškai. PSO kaip vieną iš pagalbos metantiems rūkyti būdų, rekomenduoja įsteigti telefoninę pagalbos liniją, kuri norintiems mesti rūkyti asmenims, teiktų konsultacijas, kaip tai padaryti.
Tikslas: atlikti telefonu teikiamų konsultacijų asmenims, norintiems mesti rūkyti, veiksmingumo, technologijos taikymo organizacinį ir ekonominio efektyvumo vertinimą.
Vertinimo ataskaitos santrauka (atsiųsti)