2017

Tirta alkoholio reklamos įtaka alkoholio vartojimui

2016 09 15
Vykdant Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos viceministrės 2016 m. gegužės 2 d. pavedimą Nr. 17-190 „Dėl informacijos pateikimo“ Higienos Instituto specialistai atliko mokslinių publikacijų apžvalgą apie alkoholio reklamos įtaką alkoholio vartojimui bei apibendrino informaciją apie 24 Europos šalyse taikomus alkoholio reklamos ribojimus.
 
Higienos instituto specialistų parengtoje trumpo vertinimo ataskaitoje analizuojamos 24 mokslinės publikacijos – sisteminės apžvalgos, ekonominio vertinimo tyrimai ir tyrimai, publikuoti  anglų kalba nuo 2013 m. iki 2016 m. gegužės mėnesio. Analizuotuose tyrimuose buvo vertintos įvairių alkoholio reklamos formų (reklama žiniasklaidoje, filmuose, daiktų su alkoholio prekės ženklų turėjimas, išorinė reklama ir kt.) sąsajos su alkoholio vartojimu (dažniu, kiekiu, vartojimo pradžia), o ekonominio vertinimo tyrimuose buvo vertinta alkoholio reklamos draudimo bei nuolaidų alkoholiui draudimo efektyvumas.
 
Analizuoti moksliniai tyrimai rodo, kad alkoholinių gėrimų reklama skatina jaunus žmones pradėti vartoti alkoholį bei didina jo vartojančiųjų vartojimą, o alkoholiniams gėrimams taikomos nuolaidos skatina vartoti daugiau alkoholio. Alkoholio reklamos ir nuolaidų alkoholiniams gėrimams draudimas yra ekonomiškai efektyvi priemonė, siekiant sumažinti alkoholio vartojimą, tačiau didesnis ekonominis efektyvumas būtų pasiektas, jei šalyje būtų taikomos įvairios mokslo įrodymais pagrįstų intervencijų deriniai, o ne tik alkoholio reklamos ar nuolaidų alkoholiniams gėrimams draudimas.
 
Apžvelgus alkoholio reklamos draudimo ir ribojimo praktiką 24 Europos šalyse nustatyta didelė alkoholio reklamos reglamentavimo įvairovė. 24 Europos šalyse taikomi įvairūs alkoholio reklamos turinio, laiko ir vietos ribojimai, tačiau tik Suomijoje, Norvegijoje, Švedijoje bei Prancūzijoje nustatyti griežtesni alkoholio reklamos draudimai.
 
Daugiau informacijos apie atliktą trumpą vertinimą Jums gali suteikti Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Technologijų vertinimo skyriaus vadovė Raimonda Janonienė, el. paštu raimonda.janoniene@hi.lt
 
Ataskaitos santrauką galite atsisiųsti paspaudę šią nuorodą.